Tuzla: “Sedmica mozga” 10.-15. mart 2014. godine

Studenti Medicinskog fakulteta u Tuzli će od 10.-15. marta 2014.godine aktivno raditi na projektu pod nazivom „Tuzla Brain Week“ ili “Sedmice mozga”, koji se prvi puta radi u Bosni i Hercegovini.

Sedmica mozga se obilježava u svijetu već trinaest godina, a svrha joj je na jednostavan način kroz ples, igru, predavanja podići nivo znanja ljudi o funkcijama mozga.

Projekat se izvodi  u okviru Sekcije za neuroznanost koja djeluje pri  Udruženju studenata “MEDICUS”. Suoorganizator projekta je „Kultura Osječkog Društva“, a učešće u projektu su uzele slijedeće institucije: Medicinski fakultet Tuzla, Fakultet za tjelesni odgoj i sport Tuzla, Edukacijsko – rehabilitacijski fakultet Tuzla, Univerzitetska dvorana UNTZ, Katolički školski centar „Sveti Franjo“ Tuzla, Srednja medicinska škola Tuzla, Javna ustanova „Dom penzionera“ Tuzla, Gradska kafana „Kapija“, Osnovna škola „Novi Grad“ Tuzla, Osnovna škola „Pazar“ Tuzla,  Osnovna škola Tinja, Srebrenik, Predškolska ustanova „Vrtić Aladin“.

10008496 10202383104832961 1402401105 n

Podršku projektu dali: Univerzitet u Tuzli, Ministarstvo zdravstva Tuzlanskog kantona i Liga za borbu protiv epilepsije Tuzlanskog kantona.

1800912 10202383105592980 1152345617 n

Genralan tema je „KREATIVNOST I MOZAK. Projekat se izvodi pod okriljem Dana Alliance for Brain Initiatives, a održava u terminu od 10.03.2014. do 16.03.2014. sa sljedećim rasporedom aktivnosti:

PONEDELJAK (10.03.2014):

1. Ceremonija otvaranja  (Amfiteatar 1 Medicinskog Fakulteta Tuzla) 11:00-12:00:

a) Plesna tačka (Turatović Amra)

b) Uvodna riječ mentora projekta (Almasa Kapidžić, profesor na predmetu Neurologija, Medicinski fakultet Tuzla, Psihopatologija, ERF Tuzla)

b) Obraćanje koordinatora projekta (Pajazetović Semra, student VI godine Medicinskog fakulteta Tuzla)

c) Obraćanje suorganizatora (Namjesnik Ivona, predsjednik KOD Osijek)

d) Najava sesije predavanja profesora Medicinskog fakulteta Tuzla
2. Predavanja profesora (Amfiteatar 1 Medicinskog Fakulteta Tuzla) 12:00-13:00:

a) „Živjeti sa epilepsijom“ (Almasa Kapidžić, profesor na predmetu Neurologija, Medicinski fakultet Tuzla, Psihopatologija, ERF Tuzla)

b) „Kreativnost i medicina“ (Elmir Čičkušić, profesor na predmetu PATOLOGIJA-Medicinski fakultet Tuzla)

c) „Živjeti sa multiplom sklerozom“ (Osman Sinanović, profesor na predmetu NEUROLOGIJA-Medicinski fakultet Tuzla)
3.  Radionice:

Dom Penzionera Tuzla (11:15-12:00):

„Onako kako to mozak vidi“ (Lejla Mazić; Jasenko Radović)

Osnovna škola „Pazar“ (11:55-13:25):

„Čula Kazala“  (Ilvana Rabotić ; Maida Zahirović)

„Color matrix“ (Ilvana Rabotić ; Maida Zahirović)

KŠC Sveti Franjo Tuzla (13:10-13:55):

„Čitaj me, čitam te“ (Mirel Hamzić, Eldar Hamzić)


UTORAK (11.03.2014):

1.  Radionice:

Vrtić Aladin (09:30-10:00):

„U svijetu životinja“ (Nenad Lazić ; Asja Muratović)

KŠC Sveti Franjo Tuzla (10:45-11:30):

„Začini mozga“ (Bahrija Golubović, Arnela Muharemović)

Dom Penzionera Tuzla (11:00-11:45):

„Šta to mozgu treba“ (Fata Imamović, Bojana Đulabić ,Šejma Beganović)

Osnovna škola „Pazar“ (11:55-13:25):

„Čik pogodi“ (Ilvana Rabotić ; Maida Zahirović)

„Unikatan mozak“ (Ilvana Rabotić ; Maida Zahirović)

Osnovna škola „Tinja“ (11:00-11:45):

„Moje zanimanje“ (Renata  Tursunović)

Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet (14:00-14:45):

„Muški vs ženski mozak; Snaga vs ljepota“  (Tim za dizajn i tehničko praćenje)


SRIJEDA (12.03.2014):

1. Studentska predavanja:

Amfiteatar 2 Medicinskog Fakulteta Tuzla (09:00-09:30):

a) „Ogledalo mozga“ (Semra Pajazetović)

b) „Gdje, šta?“ (Adnan Čičkušić)
2.  Radionice:

Amfiteatar 1 Medicinskog Fakulteta Tuzla (08:00-13:00):

„Funkcija umjetnosti“ ; „Umjetnost i liderstvo“ ; „Percepcija umjetničkog djela“ ;

„Simboli i nesvjesno u umjetnosti“ ; „Um i umjetnost“ (Ivona Namjesnik)

Osnovna škola „Novi Grad“ (09:00-10:00):

„Mi mislimo različito“ (Anis Cerovac)

„Interaktivna radionica“ (Lejla Tufekčić)

„Zamišljanje pročitane priče“ (Selma Fazlić)

„Splet igrica“ (Irma Ramić, Nina Saračević)

„Mozgajmo zajedno“ (Amila Čizmić)

CentralnoGrijanje

„Moje zanimanje“ (Renata Tursunović)

Predškolska ustanova „Vrtić Aladin“ (09:30-10:00):

„To smo mi“ (Lejla Mahalbašić, Kenan Kendić)

Dom Penzionera Tuzla (11:00-11:45):

„Dijete je maleno ali u sebi skriva čovjeka,mozak je malen ali skriva misao“ (Tim za Dom Penzionera)

Osnovna škola „Pazar“ (11:55-13:25):

„Spider Body“ (Ilvana Rabotić ; Maida Zahirović)

„Čitaj, ne griješi“ (Ilvana Rabotić ; Maida Zahirović)

3.  Zumba Fitness:

Fakultet za tjelesni odgoj i sport (18:00-20:00):

Otvoreni Zumba Fitness trening (Jasmina Šabović)


ČETVRTAK (13.03.2014):

1.  Radionice:

KŠC Sveti Franjo Tuzla (08:50-09:35):

„Trač partija“ (Bahrija Golubović, Arnela Muharemović )

Predškolska ustanova „Vrtić Aladin“ (09:30-10:00):

„Život u ritmu muzike za ples“  (Samra Pajazetović, Slađana Tabić)

2. Sportski dan

Fakultet za tjelesni odgoj i sport – fudbalski teren Pannonica (10:00-14:00):

Malonogometni turnir TBW 2014

Univerzitetska dvorana Tuzla (14:00-19:00):

Turnir u odbojci TBW 2014

Stonoteniski turnir TBW 2014


PETAK (14.03.2014):

1.  Radionice:

KŠC Sveti Franjo Tuzla (08:00-08:50):

„Spotted mozak“ (Danijel Bijedić, Vera Vrbljanac)

KŠC Sveti Franjo Tuzla (08:50-09:35):

„Fight or flight“ (Boris Mehić, Muhamed Haračić)

Predškolska ustanova „Vrtić Aladin“ (09:30-10:00):

„Svijet u različitim bojama“ (Nerimana Suljkanović, Irena Duvnjak)

Dom Penzionera Tuzla (11:00-11:45):

„Potraži me u sjećanju“ (Amra Frljak, Azra Avdić, Asmira Husić)

Osnovna škola „Pazar“ (11:55-12:40):

„Rotation matrix“ (Ilvana Rabotić ; Maida Zahirović)

2. Studentska predavanja:

Gradska kafana Kapija (16:00-18:00):

a) „Desno-Lijevo“  (Malik Ejubović i Selma Pašagić, studenti IV godine Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu)


SUBOTA (15.03.2014):

1.  Radionice:

Amfiteatar 2 Medicinskog Fakulteta Tuzla (09:00-09:45):

„Creativity of colours“  (Marija Pranjić)

2. Okrugli sto:

Amfiteatar 2 Medicinskog Fakulteta Tuzla (10:00-11:00):

Okrugli sto na temu „Kreativnost i mozak“ (Semra Pajazetović, Adnan Čičkušić)

3. Ceremonija zatvaranja:

a) Proglašenje najbolje radionice

b) Dodjela pehara za  najbolje učesnike sportskog dana

c) Dodjela zahvalnica učesnicima

d) Dodjela certikata

e) Završna riječ koordinatora projekta (Pajazetović Semra, student VI godine Medicinskog fakulteta Tuzla)

f) Završna riječ mentora projekta (Almasa Kapidžić, profesor na predmetu Neurologija, Medicinski fakultet Tuzla, Psihopatologija, ERF Tuzla).
(US”Medicus”)